A.L.L. Gondingos regatoje – renginio apžvalga ir recenzija

reg1Minijos aukštupio arba Gondingos baidarių regata – naujas renginys klubo istorijoje. Ši regata vyko jau penktus metus iš eilės, apie ją žinojome nuo pat pradžių, tačiau vis nesiryžome sudalyvauti. Ankstesnį nedalyvavimą lemdavo kelios priežastys: 1) regata vyksta gegužės antroje pusėje, kuomet oro sąlygos ir vandens temperatūra yra labai didelė loterija 2) regatos reglamentas nesėkmingai nukopijuotas nuo „Minijos žemupio regatos“, jame palikta daug netikslumų ir neaiškumų. Ypač antroji priežastis labiausiai mus atbaidydavo nuo dalyvavimo, nes jei jau varžybų reglamentas labai paviršutiniškas ir supainiotas, tai ko tikėtis pačiame renginyje?

VEIKLA: Gondingos baidarių regata

DATA: 2015 05 30

DALYVIAI: Neringa, Edgaras, Darius, Aivaras, Vilius

SVEČIAI: Deimantas

Šiemet greičiausiai taip pat būtume nedalyvavę, bet gavome asmeninį pakvietimą. Asmeninis pakvietimas visuomet yra veiksmingesnis, tad kodėl gi ne? Meteorologai žadėjo puikias oro sąlygas, bet jie dažnai prižada… Regatos reglamentas šiek tiek aiškesnis, tačiau esminių trūkumų liko. Liko tos pačios dvi priežastys, kurios vėliau kaip yla iš maišo išlindo visu savo gražumu. Tačiau apie viską nuo pradžių.

Klubo susirinkime idėja buvo susidomėta ir suformavome tris žvalgomuosius baidarių ekipažus. Visi ekipažai skirtingi.reg2 Edgaras ir Darius buvo pasiruošę žvalgybinei kovai, Viliaus ir Neringos ekipažas turėjo skirtingų tikslų. Viliui patiko prieš kelias savaites ramus pasiplaukiojimas su studentų grupe, to paties jis tikėjosi ir šioje regatoje. Šį savo planą būtų sėkmingai ir įvykdęs, bet jo nesuderino su savo ekipažo nare Neringa, kuri buvo pasiruošusi varžybų tempui 🙂 Tai ir plaukė jie taip dvipusiškai – tai atsipalaidavę, tai rimtai irkluodami. Trečiasis ekipažas – Aivaro. Jis tikėjosi Tomo kompanijos ir su juo rimtai sudalyvauti regatoje, bet Tomui atsisakius nusprendė į baidarę sėsti su šeimos bičiulių sūnumi. Nelabai pasakojo Aivaras apie savo irklavimą, bet įtarėm, kad jam buvo sunku…

Regatos registracijos procedūra aiški. Gal kiek trūko nuorodų kas ir kur, bet dalyvių nebuvo tiek daug, kad organizatoriai nesusitvarkytų ar dalyviai nesusigaudytų. Registracija praėjo be nesklandumų, organizatoriai prieš startą paaiškino regatos ypatumus, tad klausimų daug nekilo. Principas paprastas, bet tuo pačiu ir įdomus. Pirmajame etape plaukiame greičiui ir pakrantėse ieškome paslėptų punktų, kuriuose reikia atsižymėti. Antrajame etape plaukiame laikui, visiško poilsio tempu. Trečiajame etape vyksta orientacinės varžybos krante ir baidarių slalomas, po kurio finišuojama. Regatos etapai teoriškai sudėlioti labai gerai, šansų laimėti turi ne vien tik geriausiai irkluojantys, bet ir turintys orientavimosi gebėjimų, bei gerą galvą ant pečių. Viskas kaip ir logiška, aišku.

reg5Maloniai nustebino regatos organizatoriai, kurie specializuojasi baidarių nuomoje ir jų pardavime, jog į pagalbą pasikvietė orientavimosi klubo atstovus. Reikia pagirti už profesionalią orientavimosi įrangą regatos metu. Ankstesnė mūsų patirtis liudijo, tą ne kartą yra patvirtinę ir kiti, kelių skirtingų sporto šakų renginių dalyviai, kad per daug laisvės suteikti orientavimosi sporto atstovams nėra labai gerai. Orientavimosi užduotis jie sustatys labai gerai, bet gerai pagal savo supratimą – t.y. puikiai tinkančias rimtiems orientacininkams, bet per sudėtingas pradedantiesiems ar orientavimosi sportui tik prijaučiantiems. Dėl šios orientacininkų ypatybės šiek tiek nerimo buvo, bet labiau koncentravomės į regatos maršrutą.

Procedūra iki starto labai tvarkinga ir nuosekli. Turėjome išsitraukę savo starto numerį, mus nuvežė į starto vietą, kurioje prisitaikėme baidarę ir laukėme starto. Ekipažai startavo kas minutę, mūsų visi ekipažai startavo paskutiniame trečdalyje. Starto laikas džiugino, nes visada yra smarkiau lenkti kitus, nei kad tave kas nors lenkia.

Pirmasis etapas

reg4Pirmasis etapas buvo pats ilgiausias ir sudėtingiausias. Prieš akis 17 kilometrų greičiui, trasoje buvo paslėptas ne vienas punktas, keli iš jų slapti ir žemėlapyje nepažymėti. Organizatoriai buvo davę maksimalų laiką, per kurį reikėjo įveikti šią atkarpą, o už kiekvieną nerastą punktą skyrė po 12 minučių baudos. Lyg ir logiška, kad kiekvienas ekipažas gali pasirinkti ar ieškoti visų punktų, ar greičiau irkluoti ir taip kompensuoti potencialią laiko baudą. Logika įgautų prasmę, jei būtų skaičiuojamos ne tik baudos minutės ir ar ekipažas spėjo į maksimalų laiko intervalą, bet ir greitesnis finišo laikas. Paskutinis kriterijus iš loginės sekos dingo. Kitaip tariant, pirmajame etape visi ekipažai galėjo gauti tik baudų, bet jokių bonusų ar papildomo pranašumo. Šis aspektas taip ir nebuvo išaiškintas prieš startą, reglamente taip pat abstrakčiai aprašytas. 17 kilometrų upės atkarpa labai vingiuota, tačiau kartu ir labai sekli. Kartais nuoširdžiai buvo gaila baidarių, kurios vis lietė akmenis dugne ir tam tikrose atkarpose jas daugiau tempėme, nei irklavome. Šiame etape padarėme keletą esminių taktinių klaidų, kurios, mūsų manymu, palaidojo viltis kovoti dėl vietos penketuke. Tik paskelbus rezultatus sužinojome, kad baidarių regatoje pirmajame etape greitis visiškai nieko nelėmė. Visų punktų ieškojome, beveik visus ir radome. Šįkart orientavimosi sporto atstovai jų nesuslapstė labai giliai, tačiau padarė kelias itin grubias klaidas. Paskutinis pirmojo etapo punktas buvo tikrai ne ten, kur pažymėtas žemėlapyje ir mūsų turimos pirminės orientavimosi žinios labiau pakenkė, nei padėjo. Ne vienas ekipažas klaidžiojo aplinkui, galiausiai mes nusprendėme jo nebeieškoti, nes sugaištas laikas viršijo baudą neradus šio punkto (tuo metu galvojome, kad svarbu kuo greičiau įveikti pirmą etapą). Kaip vėliau supratome, daugelis šį punktą rado atsitiktinumo dėka, arba pasiklausę kitų ekipažų, kur jis yra. Antroji orientacininkų klaida dar grubesnė – pirmojo etapo finišas pažymėtas ne tame upės vingyje, tarp kurių atstumas buvo nuo 500 iki 1000 metrų…. komentarų daugiau šioje vietoje greičiausiai nebereikia.

reg7  reg6

Antrasis etapas

Šis etapas labai paprastas. Po pirmojo sunkaus etapo reikėjo ramiai nuirkluoti 5 kilometrus per duotą laiką. Bonusų jokių taip pat nebuvo, kaip ir pirmame etape, taip ir šiame, galėjome gauti tik baudos minučių. Etapą labai pasunkino prasidėjęs lietus su perkūnija. Lijo taip, lyg būtume stipriame duše, o greičiau irkluoti negalėjome. Tiesiog sėdėjome baidarėse ir šlapome, ironiškai šypsojomės ir dalinomės įspūdžiais su kitais ekipažais. Prie pat antrojo etapo finišo lietus staiga nustojo… tikras kiaulystės dėsnis…

Trečiasis etapas ir rezultatų laukimas

reg8Paskutinysis etapas buvo Žemsodžio teritorijoje. Pradžioje laukė orientavimasis bėgte, vėliau sėdimas į baidarę ir slalomas. Žemsodžio teritorijoje punktai buvo išdėstyti labai gerai, slalomo užduotys paruoštos puikiai. Užduotis pakankamai greitai įveikėme ir prasidėjo rezultatų laukimas. Bandėme nusprausti po dušu, bet karštas vanduo jau buvo pasibaigęs. Nuėjome pasistiprinti į Žemsodį ir patyrėme ką reiškia pirmąsias dienas dirbančios padavėjos. Tradiciškai dalis užsakymų pamiršta, padavėjų rankos drebėjo. Vienos rankos taip drebėjo, kad atnešusi arbatos puodelį nesėkmingai padėjo ant stalo ir visą ją išpylė ant Aivaro vyriškų vietelių… Vėliau ir įrankių pritrūko, ir sąskaitoje netikslumų buvo. Žodžiu, visas tipiškas studentiško aptarnavimo lygio komplektas. Tiesa, sodybos šeimininkai labai stengėsi ir buvo paslaugūs, už tai jiems didelis „like“. Rezultatų laukėme ilgai, net per ilgai. Kol jų laukėme, buvo rodomos įvykusios regatos nuotraukos, šioje vietoje vėl pagyrimai organizatoriams už operatyvumą. Paskelbus rezultatus labai nustebome, nei vienas mūsų matytas favoritas nelaimėjo. A.L.L. aukščiausia užimta vieta – 12 iš 47 ekipažų. Tiesa, tik apie 20 jų įveikė visas užduotis. Jau vėliau, analizuodami rezultatus pastebėjome didelį regatos paradoksą – norint laimėti BAIDARIŲ regatą tereikėjo būti GREIČIAUSIU BĖGANT krante… Pirmasis ir antrasis regatos etapai, kuriuose nuplaukėme 22 kilometrus nedavė jokio pranašumo apart gautų/negautų baudų. Viską lėmė trumputis etapas bėgte krante su baidarių slalomo elementais. Suprantame organizatorius, kurie siekia, kad nelaimėtų vien tik greičiausiai irkluojantys, bet šioje vietoje lenkė lenkė lazdą ir perlenkė ją.

Reziumė

reg3Regata, nors ir turinti tobulintinų sričių, verta dėmesio. Regatos startinis mokestis sąlyginai nedidelis, tačiau už jį gaunamas geras komplektas suorganizuotų varžybų ir viliojantis pagrindinis prizas – dvivietė baidarė. Jei norite ramaus pasiplaukiojimo, geriau rinkitės Minijos žemupio regatą, jei trokštate rimtų varžybų jaudulio, taip pat dalyvaukite kitur. Tačiau jei jums patinka smagiai pasiirstyti, pasivaržyti su mėgėjais, nelabai kreipiate dėmesį į galutinį rezultatą bei jo nustatymo ypatumus + esate atlaidus nedidelėms organizacinėmis klaidoms – ši regata kaip tik jums! A.L.L. klubas artimiausiu metu nepaleis šio renginio iš savo akiračio, nes potencialą tobulėti jis tikrai turi.

A.L.L. ir regatos organizatorių nuotraukos

Taip pat skaitykite...

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide