Apleistas karinis miestelis Skrunda 1 (2)

20150614_144248

Kaip viena iš klubo veiklų sričių, pernai pradėtos mini ekspedicijos, šiemet sėkmingai plėtojamos klubo veiklose. Pagrindinė ekspedicijų tema kol kas nekinta – apleistos ir primirštos karybos vietos. Šįkart žvilgsnis nukrypo į šaltojo karo laikus menantį apleistą radarų miestą Latvijoje pavadinimu Skrunda 1 (vėliau Skrunda 2). Visgi ekspedicija pastarąją mūsų veiklą nelabai pavadinis, greičiau tai buvo vienos dienos ekskursija po neturistinį objektą, kuriame žmonių visai neturėtų būti. Klubo nariai vienai dienai tapo „urban exploreriais“ (miesto tyrėjais).

Kas ta Skrunda 1 (2) ir kodėl būtent ji? Patogumui vadinkime mūsų aplankytą apleistą miestelį tiesiog Skrunda, nors šiuo pavadinimu netoliese yra įprastas Latvijos miestelis, kuris su mūsų aplankytu, apart geografinio artumo, daugiau neturi nieko bendro. Skrunda interneto platybėse vadinama įvairiai – „urban explorerių rojumi“, „Latvijos Černobyliu“ ir panašiai. Skrunda buvęs Sovietų sąjungos slaptas karinis radarų miestelis, savo klestėjimo laikotarpiu turėjęs iki 5000 gyventojų. Miestas įkurtas 1980, o paskutinis kareivis jį paliko besibaigiant XX amžiui. Taigi, miestas gyvavo kiek mažiau nei 20 metų, ir beveik lygiai tiek pat stovi tuščias ir apleistas. Iki 2013 metų jis buvo pakankamai gerai saugomas, todėl į jį pateikti buvo sudėtinga. Prieš porą metų apie jį nelabai ką žinojo ir užkietėję miestų tyrinėtojai Lietuvoje. Iki šių metų pavasario nieko apie jį nežinojome ir mes…

20150614_144402

Pradėjus domėtis apie šį miestą – vaiduoklį vis didėjo noras jį aplankyti. Buvusieji jame ne kartą teigia, kad jis nyksta tiesiog akyse ir tai ne gamtos, o metalo vagių darbas. Delsti nenorėjome, todėl spontaniškai susiorganizavome kelionę ir aplankėme bei užfiksavome tai, kas dar yra likę. Šiai dienai nėra jokios apsaugos, žmonės po miestelį vaikštinėja laisvai. Visi pastatai apleisti, metaliniai daiktai išvogti. Dalis pastatų avarinės būklės, kiekvienas lankytojas atsako pats už save. Vaizdai įspūdingi, sunkiai perteikiami nuotraukomis. Vaikščiodamas pasijauti, lyg laikas būtų aplink sustojęs. Su kokiais įspūdžiais grįžo mūsų klubiečiai sužinosime artimiausiu metu.

Taip pat skaitykite...

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide