Ekskursija į Fortum Klaipėda jėgainę

2013 m. gegužės 20d. Klaipėdoje pradėjusi veikti naujoji „Fortum“ termofikacinė jėgainė yra pirmoji tokios rūšies jėgainė Lietuvoje ir Baltijos šalyse, šilumos ir elektros energijos gamybai naudojanti nepavojingas komunalines atliekas po antrinio rūšiavimo. Jėgainės pagaminta šiluma parduodama AB „Klaipėdos energija“ ir tiekiama Klaipėdos miesto gyvenamiesiems namams ir įmonėms šildyti, o elektra – į bendrąjį Lietuvos energetinį tinklą.

Dalyviai: Agnė, Vitalija, Monika, Edita, Viktorija, Sandra, Manta, Linas, Arvydas, Darius S., Marius, Gediminas, Žydrūnas

Svečiai: Gedas

Data: 2017-03-26

Vieta: UAB „Fortum Klaipėda“ termofikacinė jėgainė

 

 

Edita

Tokioje ekskursijoje dar tikrai nesu buvus! Ir įdomu ir kartais baisu, bet norisi dar ir dar 🙂 Dar man nebūnant klube yra vykusi tokia veikla, todėl dalis jau žinojo kas jų laukia. Gausi mūsų kompanija šį kartą susirinko – su ekskursijos vadovu Linu buvome 14 žmogeliukų. Susitikę sutartu laiku, visi pajudėjome link įspūdingomis konstrukcijomis besipuikuojančio pastato. Susigrūdę į darbinį liftą visi pakilome į administracines patalpas, kuriose išsirinkome lankytojams skirtus šalmus ir ryškiaspalves liemenes. Nedrąsiai susirinkome konferencijų salėje ir išklausėme svarbiausią informaciją apie jėgainės veiklą, išnagrinėjome atliekų rūšiavimo problemas ir ypatybes.  Na, berods, situacija gerėja kiekvienais metais ir šiukšlių rūšiavimo svarbą supranta vis daugiau žmonių, kas tikrai džiugina. Visi susidomėję klausėsi Lino pasakojimų apie jėgainės veiklą, vienas kitas nedrąsiai užduodavo klausimą. Iš šalies tikriausiai atrodėme kaip mokyklinukai – viskas nauja, nematyta ir net nedrąsu nusikalbėti jei klausimas bus „ne į temą“, visi tik klapsi akimis ir linkčioja susimąsčiusiais veidais 🙂 Įdomi įžanga, bet dar įdomesnis buvo sekantis ekskursijos etapas. Gavome paliepimą užsidėti išsirinktus šalmus, liemenes ir pasileidome į UAB „Fortum Klaipėda“ įmonės platybes. Pirmas sustojimas laukė valdymo „tiltelyje“. Ar galit patikėti, jog visą jėgainės veiklą vienu metu prižiūri tik trys darbuotojai? Na kažkas neįtikėtina, nors gal ir įtikėtina – viskas kompiuterizuota, naujoviška ir veikia be priekaištų. Visą ekskursijos laiką vis bandėm išklausinėti Lino kas yra baisiausio nutikę jėgainėje ir et, pasirodo nieko! Kaip neįdomu 😀 Būnant kompiuteriais ir monitoriais apkrautoje patalpoje, kažkas netyčia pastebėjo jog dideli langai, esantys palei visą patalpos šoną, yra ne šiaip sau dekoracija, ogi pro ten atsiveria kerinančiai bauginantis vaizdas! Didžiulė patalpa, kurioje darbuojasi milžiniškas čiuptuvas (ar kažkaip kitaip pavadinama ranka), kuris žnyplėmis kabina šiukšles ir neša jas deginimui. Greitai langai buvo užgulti mūsų smalsių kūnelių. Tą visą automatizuotą rankos vaikščiojimą ir šiukšlių kabinimą buvo galima stebėti ir stebėti. Tuo pačiu ir baisu ir įdomu, toks šiurpokas aparatas! Vėliau turėjome galimybę pamatyti ir patį pečiūką – ne tokį ir kaitrų, tik apie 1000 laipsnių pagal Celsijų! Įspūdinga. Iš tikrųjų visko pamatėm tiek daug, kad net sunku viską papasakoti. Daugybė patalpų, įrenginių, vis galvoje sukosi kaip įmanoma sugalvoti tokias sistemas, kiek darbo įdėta į projektavimus ir skaičiavimus. Didžiausią įspūdį paliko tos žnyplės siaubūnės, kurias galėjome pamatyti ir iš dar arčiau, bei pragariškos liepsnos deginimo katile. Manau eičiau dar kartą į tokią ekskursiją. Daug naudingos informacijos sužinojome, daug naujovių pamatėme, tikrai buvo verta! 🙂

Agnė

Apsilankymas „Fortum Klaipėda“ man buvo ne pirmasis, prieš keletą metų jau lankiausi šioje įmonėje ir dar puikiai prisimenu savo pirmuosius įspūdžius. Vos pradėjus varlinėti po įmonę galvojau, kaip ten švaru ir sterilu, kaip kokioje ligoninėje. Ko jau ko, bet ne švaros tikėjausi įmonėje, užsiimančioje šiukšlių perdirbimu 🙂 Ir visgi, švarą radau tiek anksčiau, tiek ir dabar. Lyg ir įmonėje niekas nepasikeitė, bet ekskursija buvo visiškai kitokia. Išties smagu buvo išklausyti Lino pateiktos statistikos, net negalvotum kiek daug šiukšlių sudeginama, ir kiek gėrio ir naudos tos šiukšlės padaro miestui. Džiaugiuosi, kad esame tokia moderni valstybė ir turime tokių įmonių šalia miesto, nors kaip išgirdome ekskursijos metu, jokia naujiena nebūtų, jei tokia veikla užsiimančios įmonės įsikuria mieste šalia vaikų darželio 🙂

Taigi, smagi buvo ekskursija, kokybiškesnė statistinės informacijos aspektu, be balandžių gelbėjimo (dalyvavę ekskursijoje ne pirmą kartą supras apie ką aš 😀 , be ypatingų nosį riečiančių kvapų ir su viltimi kad ilgainiui „Fortum Klaipėda“ vis didins savo apsukas ir šildys miestą pigiau 🙂 Ačiū, Linai, kad nepagailėjai savaitgalio laiko mums!!!

Manta

Bet tai kokia gausi kompanija, kiek smalsių akių susirinko šįkart! Ir aš buvau ne išimtis. Ir man knietėjo sužinoti, pamatyti, tai kaip gi viskas ten vyksta. Perskaičiavus kelis kartus ir patikrinus, ar tikrai visi susirinko, pasidalinę sušokom į keturis ekipažus ir pajudėjom naujų įspūdžių link.

Linas pristatė mums jėgainę, kaip ji dirba, kiek turi darbuotojų ir kitus darbinius faktus. Na, o po įžanginės dalies, pasipuošus ryškiais šalmais ir liemenėmis, kas visiems tuoj sukėlė linksmas asociacijas su pimpačkiukais, pradėjom nuotykius  😀

Nebespėjau  nei suskaičiuoti, kiek kartų mes tai kilome, tai leidomės liftu. Tai aukštyn, tai žemyn  😀 Išnaršėme visas vietas, kur tik mus vedė. Tenka pripažinti, kad pirmus žingsnius žengus ant vaikščiojimui skirtų takų iš grotelių nekėlė didžiulio džiaugsmo. Ypač pažiūrėjus žemyn. Ou, kiek nejauku. Tačiau besiklausant Lino komentarų ir bežioplinėjant, bei akimis tyrinėjant aplinką ir viską, kas joje, tas nejaukumas greit pasimiršo.

Man, kaip ir tikiu daugumai kitų, visgi didžiausią įspūdį paliko vaizdas, kaip metalinis voras (taip mes praminėm mechanizmą, dėl savo struktūros) sugriebdavo atliekas ir perkeldavo jas į katilą. Stebėjom prilipę prie stiklo ir išsižioję kaip maži vaikai  😀 Teko sustoti ir Pragaro aukšte. Matėm didžiulę liepsną, kuri vis glemžėsi atliekas. Bet, matyt, buvom geri ekskursantai, tai mes tų liepsnų išvengėm ir visgi tęsėm savo ekskursiją  😀 Pamatėme kaip stebima jėgainės veikla, kaip susidorojama su iškilusiais nesklandumais, kaip atrodo pagrindinė patalpa, kurią vadina jėgainės smegenimis, daug įvairių mechanizmų, vamzdžių vamzdelių. Viską net ir sunku išvardinti.

Ir nors kaip apie tai nieko nenusimanančiai merginai kai kurie terminai ir skaičiai ne itin ką sakė, tačiau buvo tikrai įdomu susipažinti ir bent susidaryti bendrą vaizdą kaip kas ir iš kur  😀 Tad AČIŪ Linui už suorganizuotą veiklą, už tai, kad turėjo kantrybės pavedžioti šiuos viščiukus po savo valdas ir atsakyti į užduotus klausimus.

Na, o pripildžius galvas naujų vaizdų ir naujų žinių, pajutom, kad pats metas pripildyti ir savo skrandukus. Tad visi drauge dar prie pietų stalo dalinomės įspūdžiais ir kitais linksmais nuotykiais, bei pasakojimais.

Ačiū visiems dalyvavusiems už puikiai ir turiningai praleistą laiką drauge!

Taip pat skaitykite...

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide