Moliūgų šventė Švėkšnoje

Veikla: Moliūgų šventė Švėkšnoje

Data: 2014 spalio 31d.

Dalyviai: Kęstutis, Edita, Monika, Arvydas, Vilius, Vita,  Aivaras

Nuotraukos: čia

AIVARAS

Džiaugiuosi dalyvavęs šių 2014 metų Švėkšnos moliūgų šventėje!

Visų pirma, labai sužavėjo tai, kad vienam mokytojui blykstelėjus idėjai, jis ją pavertė tradicinę Švėkšnos šventę į kurią kasmet iš visų miestų plūsta žmonės!

Buvo smagu matyti kaip pačio miestelio gyventojai visi bendrai prisideda prie šios gražios šventės išradingai papuošdami moliūgų žibintais savo namų kiemus.

Atvykus į miestelį apėmė toks jausmas, kad visi papuolėme į moliūgų žibintų sostinę! Tiek daug įvairių ir meniškai išraižytų moliūgų dar niekur neteko matyti!

Tiesiog žodžiu sunku apsakyti, kaip kiti moliūgai buvo išradingai ir meniškai išpjaustyti!

Be visos šios šventės taip pat, pakerėjo ir šio miestelio istorija, kaip atsirado įspūdinga Švėkšnos bažnyčia, kokia buvo jos statybų kaina, kas prie jos daugiausia prisidėjo, kas gyveno parko esamuose dvaruose, pamatyti buvusių šeimos narių paveikslus. Ši trumpa iškarpa iš istorijos privertė susimastyti, kokių vis dėlto buvo garbingų ir turtingų žmonių Lietuvoje prieš prasidedant karui!

Kažin kaip gyventu šiandien Lietuva, jei šie žmonės nebūtu praradę visų savo turtų užėjus rusui!?

Be to šis renginys privertė ir pačiam paplušėti išmėginant savo jėgas išpjaustant moliūgo žibintą. 🙂

EDITA

Pirmą kartą teko dalyvauti Švėkšnoje rengiamoje moliūgų šventėje. Iš tikrųjų netikėjau, kai Edgaras (klubo pirmininkas) iškart perspėjo, jog pasiruoštumėme ilgai prastovėti automobilių kamštyje. Atrodo kaip čia taip gali būti, jog į tokią paprastą šventę suvažiuotų tiek automobilių, jog reikėtų eilėse laukti porą valandų. Pasirodo jis tikrai nemelavo… Susitikę su kitais klubo nariais Klaipėdoje sutartoje vietoje, dviem ekipažais pajudėjome į Švėkšną. Prieš pat miestelį policija buvo užblokavusi kelią ir nukreipė mus į aplinkkelį, kuriame prasidėjo „smagumai“. Automobilių buvo begalė, net nežinau kiek laiko mes vos vos šliaužėme link tikslo… Praėjo tikriausiai daugiau nei pusvalandis, kol pasiekėme miestelį ir šiaip ne taip radome kur pasistatyti automobilį. Pirmieji įgrūdome mašiniuką į šalikėlę ir pėstute lydėjome sekantį ekipažą kol jie ras vietą savo automobiliui. Pasiekus miestelį pėstute eiti gavosi netgi greičiau, nei važiuoti automobiliu, todėl išbėgę į priekį vis ieškojom kur galėtų pastatyti likusį automobilį. Labai ilgai ieškot nereikėjo ir pasiėmę moliūgus patraukėme į miestelio centre esantį parką, kuriame buvo surengta šventė. Mus pasitikęs vaizdas buvo vertas to laukimo automobilių virtinėje. Tamsa, žmonių šurmulys ir aplinkui žybčiojantys visokiausiais piešiniais išpjaustyti moliūgai kėlė keistą nuotaiką. Tokia mistika gaubė parką, taip keistai ramu ir lengva. Tolumoje nuo parko centre esančio dvaro skambanti muzika pridėjo savotiško ramumo, susikaupimo. Palikę savo moliūgėlius patraukėme link bažnyčios. Pirmą kartą teko patekti į jos vidų, nors daug kartų pravažiuodavau pro ją. Nesitikėjau jog viduje taip gražu, toks keistas jausmas apėmė, tarytum būčiau net ne Lietuvoje. Išėję iš bažnyčios dar šiek tiek pasivaikščiojom po parkelį, pasižvalgėm po išmargintus moliūgus, kurių buvo visokiausiose vietose, nuo įsitaisiusių po parko suoliukais iki pasislėpusių tarp medžių šakų. Pradėjus spausti lengvam šaltukui grįžom atgal į automobilius ir patraukėm link šiltų namų. Smagi buvo išvyka, nesigailiu jog reikėjo šiek tiek dardėti žvyrkeliu ir laukti spūstyje, manau kitais metais kartosim, norisi dar kartą grįžti į tą keista atmosfera pulsuojančią vietą… 🙂

 

MONIKA

Jau antrą kartą teko sudalyvauti įdomioje veikloje – Švėkšnos Šviesos šventėje. Taip vadinamą Halloween‘o vakarą susirenka laaaabai daug žmonių iš visos Lietuvos tam, kad viename parke sudėtų „šviečiančius“ įvairiai išpjaustinėtus moliūgus. Šiais metais šventėje nusprendėme sudalyvauti kartu su klubiečiais kaip klubo veikloje. Paskelbus veiklos programą pamačiau, kad bendro moliūgų pjaustymo nebus, tad pjaustymą susiorganizavome anksčiau – tai buvo mano, Vitalijos ir Vitos meninės dirbtuvėlės :). O patį Halloween‘o vakarą po darbų greitai prigriebėme Aivarą ir skubėjome į tradicinio susitikimo vietą – Statoil‘ą. Ten pasidalinome į du automobilių ekipažus ir skubėjome Švėkšnos link. Jau pakeliui į Švėkšną matėsi, kad automobilių bus daug, nes tiek prieš mus, tiek už mūsų buvo didelis automobilių srautas. Atvažiavusi netoli Švėkšnos laukė nemalonus siurprizas – policija automobilių srautą nukreipė į neaišku kur vedantį žvyrkelį… teko pareigūnams paklusti 🙂 tamsiu žvyrkeliu per mišką apvažiavome miestelį iš kitos pusės ir pamatėme dar vieną ne itin malonų vaizdelį – labai ilgą ir vos vos judančią mašinų eilę. Teko apsišarvoti kantrybe ir vėžlio greičiu palengva judėti miestelio link. Tuo metu pravertė į kelionę pasiimti sumuštiniai ir arbata 🙂 po nemažai nervų kainavusio slinkimo pagaliau radome kur pasistatyti automobilį ir jau pėsčiomis pajudėjome į miestelį. Netrukus radome ir parką, kuriame vyko Šviesos šventė. Žmonių buvo tikrai nemažai, bet moliūgų buvo dar daugiau. Tamsiame ir paslaptingame parke sudėlioti šviečiantys moliūgai sukūrė magišką nuotaiką – buvo tikrai labai gražu, magiška ir įspūdinga:). Pasivaikščioję po parką aplankėme ir gražiąją Švėkšnos bažnyčią bei Pliaterių rūmus. Ant rūmų sienų buvo surengtos šviesos projekcijos, fone skambėjo meditacinė muzika – mano skoniui pats tas 🙂 mistišką nuotaiką padėjo sukurti ir naktį virs parko tvenkinio susiformavęs tirštas rūkas… taip ir rodėsi, kad kas nors tuoj išnirs iš vandens 🙂 Dar šiek tiek pasivaikščiojome po parką ir nusprendėme grįžti, nes lapkričio nakties vėsus oras gana greitai visus atšaldė. Grįžtant dar turėjome galimybę pasidžiaugti dideliu ir gražiu mėnuliu, kurį taip pat gaubė rūkas. Buvo tikrai fainas ir magiškas vakaras. Ačiū Aivarui už veiklą 🙂

 

Taip pat skaitykite...

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide